Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

MŚ DANIA 2015. SZWECJA. Sylwetka rywalek reprezentacji Polski kobiet

W niedzielny wieczór reprezentacja prowadzona przez Kima Rasmussena zmierzy się z zespołem Szwecji. Sporym zaskoczeniem może być to, że jest to dopiero ósmy występ reprezentacji Trzech Koron w dotychczasowych 22. edycjach mundialu.

Dwa lata temu możliwości uczestnictwa w turnieju, który był rozgrywany na serbskich parkietach pozbawiły Polki. Biało-czerwone w kwalifikacjach okazały się dwukrotnie lepsze od Szwedek, zwyciężając kolejno 26:23 (Orebro) oraz 32:31 (Elbląg). Tym samym sprawiając niemałą niespodziankę.

Miejsce w tegorocznych mistrzostwach świata drużyna ze Skandynawii zapewniła sobie dwoma wygranymi z Chorwacją. W pierwszym wyjazdowym spotkaniu, po wyrównanych 60 minutach, było 24:23 dla Szwedek. Natomiast w Sztokholmie bezapelacyjnie lepsze okazały się gospodynie wygrywając 27:21.

Od kwietnia 2014 roku drużynę Trzech Koron prowadzi, znany polskim kibicom, Thomas Sivertsson. Były szwedzki kołowy był sternikiem obecnych wicemistrzów Polski – Orlen Wisły Płock. Jego asystentką jest Helle Thomsen, która na co dzień jest trenerką zespołu występującego w Lidze Mistrzów Kobiet – FC Midtjylland Håndbold.

Przygotowania do duńskiej imprezy Szwedki rozpoczęły już w październiku. Jako gospodynie przyszłorocznych mistrzostw Europy nie muszą brać udziału w kwalifikacjach do nich. Dlatego ten czas spędziły na hiszpańskiej wyspie – Fuerteventurze, gdzie trenowały razem z mistrzyniami świata zespołem Brazylii. Podczas ostatniego etapu przygotowań podopieczne Sivertsson brały udział w Møbelringen Cup. Podczas tego turnieju, rozgrywanego w Norwegii wygrały z zespołem z Holandii (31:27), natomiast musiały uznać wyższość Rosji (24:32) oraz nieznacznie gospodyniom (27:28). Swoje przygotowania do mistrzostw skandynawska ekipa zakończyła 72 godziny przed pierwszym gwizdkiem duńskiego mundialu. W ostatnim meczu kontrolnym przegrała 30:33 z reprezentacją Rumunii.

Niekwestionowanymi liderkami zespołu są dwie zawodniczki występujące na co dzień w zespole prowadzonym przez Kima Rasmussena, CSM Bucuresti  – Isabelle Gullden oraz Linnea Torstensson. Obie rozgrywające to klasa światowa. Pierwszą z nich kibice mogli podziwiać w lubelskiej hali Globus, gdzie drużyna ze stolicy Rumunii zmierzyła się z MKS Lublin w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów Kobiet. Popularna Bella była najskuteczniejszą zawodniczką na boisku wpisując się ośmiokrotnie na listę strzelczyń.

W sobotni wieczór Szwecja pewnie okonała 37:23 (18:12) reprezetnację Angoli. – Mecz przebiegał tak jak sobie zakładaliśmy. Byłyśmy skoncentrowane przez całe 60 minut, nie ustrzegłyśmy się błędów, ale to jest raczej niemożliwe w dzisiejszej piłce ręcznej – skomentowała pojedynek z zespołem z Afryki MVP spotkania – Linnea Torstensson.

Start meczu o godz 20:45, transmisja na TVP 2 i TVP Sport oraz na sport.tvp.pl.

Like this Article? Share it!