Norwegia mistrzem świata, Holandia srebrnym medalistą!

Reprezentacja Norwegii w finale mistrzostw świata rozgrywanych w Danii nie dała najmniejszych szans zespołowi z Holandii. Skandynawska drużyna zwyciężyła 31:20 (20:9) zdobywając tytuł najlepszej drużyny po raz trzeci w historii.

Początek spotkania należał do ekipy Oranje. Bramkę otwierającą spotkanie zdobyła Estavana Polman, a w kolejnej akcji świetnie między słupkami obroniła Tess Wester. Tak naprawdę to było wszystko na co tego dnia pozwoliły Norweżki Holenderkom, rewelacji duńskiego czempionatu. Kolejne minuty, jak i cała pierwsza część meczu była popisem Kari Grimsbo. Golkiperka skandynawskiej drużyny po trzydziestu minutach miała na swoim koncie 14 udanych interwencji.

Genialną grę zawodniczki Gyor wykorzystały koleżanki w ataku. Po kwadransie gry Norwegia prowadziła już pięcioma oczkami (10:5). Drużyna Oranje nie potrafiła znaleźć sposobu na pokonanie Kari Grimsbo. Po 25 minutach spotkania Thorir Hergeirsson przy stanie 15:8 pozwolił odpocząć największym gwiazdom skandynawskiego zespołu i asygnował do gry mniej doświadczone zawodniczki. Pierwsza faza meczu skończyła się wynikiem 20:9 dla Norwegii i losy mistrzostwa wydawały się przesądzone.

W drugiej części gry nie było niespodzianki. Mądrze grające Norweżki kontrolowały przebieg spotkania. Drużyna Oranje zniwelowała stratę do sześciu oczek na dziesięć minut przed końcem meczu. Jednak to było wszystko na co tego dnia pozwoliły mistrzynie świata Holenderkom. Ekipa norweska ostatecznie triumfowała 31:23 i po raz trzeci mogła cieszyć się z tytułu najlepszej drużyny globu.

– Ten turniej w naszym wykonaniu był niemal perfekcyjny. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować tak dobrą grę w przyszłości – powiedziała tuż po spotkaniu Stine Oftedal, najlepsza rozgrywająca mundialu rozgrywanego na duńskich parkietach.