Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

Grupa A na Mistrzostwach Europy 2016 w piłce ręcznej mężczyzn

Oczy wszystkich kibiców szczypiorniaka przez najbliższe dwa tygodnie będą zwrócone na stolicę województwa Małopolskiego, miasto Kraków. W pierwszej fazie Mistrzostw Europy 2016 swoje mecze rozegra tam grupa A, gdzie oprócz gospodarzy – reprezentacji Polski – wystąpią drużyny Serbii, Francji oraz Macedonii.

Niekwestionowanym faworytem do zwycięstwa zarówno tej grupy, jak i całego turnieju są zawodnicy Claude’a Onesty. Francuzi, którzy będą bronić tytułu mistrzowskiego wywalczonego dwa lata temu w Danii są także aktualnymi czempionami globu (Katar 2015) oraz złotymi medalistami Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Trójkolorowych do zwycięstwa ma po raz kolejny poprowadzić Nikola Karabatić. Najlepszy zawodnik 2014 roku, wybrany przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, przed turniejem rozgrywanym w Polsce zmagał się z kontuzją. Jednak wrócił i będzie zachwycał swoją niesamowitą techniką w Arenie Kraków.  Oprócz gracza PSG Handball w składzie francuskiego zespołu są takie gwiazdy jak Thierry Omeyer, Daniel Narcisse czy młodszy z braci Karabatić, Luka. Oprócz tego do zespołu dołączyli młodzi gracze, których talent może eksplodować, podobnie jak Luca Abalo w 2006 roku. Dzięki temu reprezentacja Francji może nie stracić na swojej sile pomimo tylu absencji doświadczonych zawodników.

Na pewno święto Trójkolorowym będą chcieli popsuć gospodarze turnieju – reprezentacja Polski. Dla zespołu Michaela Bieglera jest to impreza docelowa, na której chcą zdobyć pierwszy medal mistrzostw Starego Kontynentu. Jak na razie najlepszym wynikiem na czempionacie Europy jest czwarta lokata w 2010 roku.

W świetnej formie znajduje się Michał Jurecki oraz jego klubowy kolega Sławomir Szmal. Zawodnicy Vive Tauronu Kielce świetnie prezentują się w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, gdzie są głównymi ogniwami świętokrzyskiego zespołu, który obecnie znajduje się na drugiej pozycji elitarnych rozgrywek z ramienia Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Wydaje się, że to na tych dwóch graczach Mistrza Polski będzie ciążyła największa presja piętnastotysięcznej widowni, która już w piątek zasiądzie w krakowskiej Arenie.

Zespół Biało-czerwonych podobnie jak wiele innych zespołów nie wystąpi w najsilniejszym składzie. W kadrze zabraknie Mariusza Jurkiewicza, Grzegorza Tkaczyka czy też Tomasza Rosińskiego.  Pod znakiem zapytania stoi także udział w mistrzostwach rozgrywającego Orlen Wisły Płock, Bartosza Konitza.

Polscy kibice liczą na historyczny sukces, jednak oprócz Francji w tej grupie są dwa silne bałkańskie zespoły – Serbia oraz Macedonia. Na pewno też będą się chciały pokazać z jak najlepszej strony i udowodnić, że nie przez przypadek grają na polskich parkietach.

Fani szczypiorniaka na pewno powinni zwrócić szczególną uwagę na Kirila Lazarova. Kapitan macedońskiego zespołu na Mistrzostwach Europy w 2012 roku zdobył aż 61 bramek w siedmiu spotkaniach. W grupie A nie powinno zabraknąć emocji, w szczególności dla kibiców gospodarzy, którzy na pewno stworzą niesamowita atmosferę na grupowych spotkaniach.

Like this Article? Share it!