Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

Grupa B na Mistrzostwach Europy 2016 w piłce ręcznej mężczyzn

Grupa B zostanie rozegrana na Śląsku, a areną zmagań drużyn Chorwacji, Norwegii, Islandii oraz Białorusi będzie katowicki Spodek.

Pomimo osłabień w gronie faworytów nadal znajduje się zespół z Bałkanów prowadzony przez Żeljko Babica. Młody szkoleniowiec na tym stanowisku zastąpił wieloletniego sternika chorwackiej drużyny Slavko Guluzę. Dla 43-letniego trenera będzie to debiut na imprezie mistrzowskiej tej rangi. Jak do tej pory występował on w roli asystenta.

Osiągniecie dobrego rezultatu będzie w dużej mierze zależało od formy jaką zaprezentuje lider tego zespołu Domagoj Duvnjak. Na pewno kibice z Bałkanów liczą na dobra postawę w bramce Mirko Alilovica, Marko Kopljara czy też dwóch chorwackich piłkarzy ręcznych znanych z PGNiG Superligi mężczyzn – Manuela Strleka oraz Ivana Cupica.

Kadra Żeljko Babica będzie musiała sobie radzić bez Igora Voriego, Luka Stepanica czy też Marko Mamica. Młody rozgrywający francuskiego klubu Dunkerque HB już podczas treningu w Polsce doznał kontuzji, najprawdopodobniej złamał żebro.

O drugie miejsce powinny powalczyć skandynawskie zespoły – Islandia oraz Norwegia. Wydaje się, że trochę większe szanse na tę pozycję ma drużyna z wyspy, która najczęściej kojarzona jest z gejzerami. Jednak na pewno Norwegowie, pomimo zmiany pokoleniowej nie będą chcieli odpuścić w tym derbowym pojedynku i zrobią wszystko, aby zakończyć rozgrywki grupowe wyżej niż Islandczycy.

Najsłabszym zespołem w katowickiej grupie powinna być drużyna Białorusi. Nasz wschodni sąsiad dopiero po raz czwarty zagra w mistrzostwach Starego Kontynentu. Jak do tej pory najlepszym wynikiem była pozycja czwarta (1994). Na ostatnim czempionacie zajęli odległe 12. miejsce i na pewno będą chcieli poprawić ten wynik, ale nie przyjdzie im to łatwo. Jednak i tak warto śledzić grę tego zespołu chociażby z powodu występu Siarheia Rutenki. Były zawodnik FC Barcelony to gracz najwyższego poziomu, którego koniecznie trzeba zobaczyć, jeśli jest się kibicem piłki ręcznej.

Like this Article? Share it!