Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

ME POLSKA 2016. SERBIA. Sylwetka rywali reprezentacji Polski mężczyzn

W piątkowy wieczór o godzinie 20:30 reprezentacja Polski rozpocznie udział w Mistrzostwach Europy 2016, w których wystąpi w roli gospodarzy turnieju. Podopieczni Michaela Bieglera w pierwszym spotkaniu zmierzą się z Serbią, która dwa lata temu zajęła odległe trzynaste miejsce na czempionacie w Danii.

Kwalifikacje do Euro 2016 drużyna z Bałkanów uzyskała poprzez awans z grupy 5, lepsi okazali się tylko Islandczycy, którzy zajęli pierwsza pozycję. Oprócz skandynawskiego zespołu i piątkowych rywali Polaków z tej grupy na mistrzostwach Starego Kontynentu zobaczymy Czarnogórę.

Największym sukcesem Serbów w ostatnich latach jest srebrny medal z 2012 roku zdobyty podczas czempionatu Europy, których finał odbył się w Belgradzie. W walce o złoto gospodarze turnieju sprzed czterech lat musieli uznać wyższość Duńczyków, przegrywając nieznacznie 19:21.

Podopieczni Dejana Perica ze zmiennym szczęściem występowali w meczach towarzyskich przed imprezą w Polsce. W ostatniej fazie przygotowań dwukrotnie mierzyli się z zespołem Węgier. W pierwszym meczu zwyciężyli 24:22, natomiast w rewanżu dzień później zremisowali 25:25. Wyróżniającymi graczami, podczas tych spotkań byli: Petr Nenadić, Nemanja Zelenović oraz Darko Stanić. Bramkarz Rhein-Neckar Löwen popisał się kilkoma udanymi i efektownymi interwencjami.

Pod koniec ubiegłego roku zremisowali z niżej notowaną reprezentacją Rumunii, która dominowała przez większość spotkania. Od porażki Serbów uchronił Momir Rnic, wyrównując wynik w ostatnich sekundach meczu.

Nie lepiej bałkańska drużyna zaprezentowała się podczas turnieju Super Cup 2015, który był rozgrywany w niemieckiej Kilonii. Rywale Polaków ulegli Niemcom (26:37), a w meczu o trzecią pozycję przegrali z gospodarzami tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, Brazylią.

Serbowie na polskich parkietach wystąpią bez swojej największej gwiazdy Momira Ilica. Rozgrywający węgierskiego MKB-MVM Veszprém pomógł awansować swojej drużynie narodowej na Euro 2016, aby następnie wziąć rozbrat z kadrą. Zadeklarował chęć powrotu do zespołu, jednak kontuzja ostatecznie wyeliminowała tego gracza z turnieju rozgrywanego nad Wisłą.

Ciężar gry na swoje barki podczas zawodów w Polsce ma wziąć Petar Nenadić. Były zawodnik Orlen Wisły Płock świetnie wkomponował się w drużynę Füchse Berlin i jest jednym z wyróżniających się graczy w niemieckiej Bundeslidze. W osiągnięciu dobrego rezultatu ma pomóc także doświadczony bramkarz, Darko Stanić. Dejan Peric postawił też na kilku młodych, mniej znanych zawodników, których talent może eksplodować na EHF Euro 2016.

Mecze pomiędzy Polską i Serbią zawsze są emocjonujące od pierwszej do ostatniej minuty. Najprawdopodobniej będzie tak i tym razem, a piętnastotysięczna widownia zgromadzona w Arenie Kraków zobaczy ciekawe widowisko sportowe.

Like this Article? Share it!