Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

ME POLSKA 2016. FRANCJA. Sylwetka rywali reprezentacji Polski mężczyzn

Biało-czerwoni, po dwóch zwycięstwach z reprezentacją Serbii (29:28) oraz Macedonią (24:23), w środowy wieczór zmierzą się z drużyną Francji. Stawką tej rywalizacji będzie pierwsze miejsce w grupie A, rozgrywanej w krakowskiej Tauron Arenie.

Trójkolorowi do czempionatu rozgrywanego na polskich parkietach awansowali z pierwszego miejsca grupy 6. Podopieczni Claude Onesta wygrali wszystkie sześć spotkań w ramach eliminacji. Za swoimi plecami zostawili drużyny Macedonii, Czech oraz Szwajcarii. Tylko bałkański zespół, we własnej hali, potrafił nawiązać walkę z francuską ekipą. Jednak ostatecznie musiała uznać wyższość utytułowanych rywali, przegrywając 25:27.

Francja wystąpiła na wszystkich mistrzostwach Europy rozgrywanych do tej pory. Trzykrotnie sięgała po złoty medal (2006, 2010, 2012), raz wywalczyła brąz (2008). Najgorszym wynikiem Trójkolorowch jest jedenasta pozycja na serbskim czempionacie w 2012 roku. Wtorkowi rywale Polaków to także obecni mistrzowie świata z Kataru oraz złoci medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Londynie z 2012 roku.

Trudno wskazać jednego lidera w tej drużynie, ponieważ skład tej ekipy to plejada gwiazd męskiego szczypiorniaka. Bracia Nikola i Luka Karabatić, Luc Abalo, Daniel Narcisse czy też Thierry Omeyer to nazwiska, których nie trzeba przedstawiać kibicom piłki ręcznej. Ich zespołowe, jak i indywidualne nagrody można byłoby podzielić na kilka innych drużyn.

Francja na turniej rozgrywany w polskich halach przyjechała bez kilku znakomitych zawodników. Claude Onesta nie mógł skorzystać między innymi z Jerome Fernandeza, Xaviera Baracheta, Kevyna Nyokasa czy Williama Accambraya. Graczy tych wykluczyły kontuzje. Jednak nawet bez nich Francja jest głównym faworytem do końcowego triumfu na Euro 2016.

Zarówno reprezentacja Polski, jak i Francji jak do tej pory wygrali dwa spotkania w grupie A. Oznacza to, że zwycięzca wtorkowego starcia do następnej rundy awansuje z kompletem punktów, co na pewno przybliży jedną z drużyn do awansu do strefy medalowej.

Podopieczni Michaela Bieglera przeciwko les Experts zagrają bez Bartosza Jureckiego, który zmaga się z kontuzją łydki. Obrotowego zespołu Chrobry Głogów w meczowej szesnastce zastąpi Maciej Gębala. Dla młodego kołowego będzie to debiut na imprezie rangi mistrzowskiej.

Biało-czerwoni na zwycięstwo z Francją czekają już blisko 22 lata. Ostatni triumf odnieśli w Kielcach, wygrywając 23:19 , w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Polacy przed własną publicznością będą chcieli się przełamać i zwyciężyć z utytułowanym rywalem. Jednak na pewno nie przyjdzie to łatwo, ponieważ Francuzi pomimo osłabień kadrowych z każdym meczem grają coraz lepiej na polskim turnieju.

Like this Article? Share it!