Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

ME POLSKA 2016. SZWECJA. Sylwetka rywali reprezentacji Polski mężczyzn

Polacy swoje ostatnie spotkanie na Mistrzostwach Europy 2016 rozegrają z reprezentacją Szwecji. Stawką tego meczu będzie siódme miejsce na turnieju rozgrywanym na polskich parkietach. Michael Biegler ostatni raz wystąpi w roli szkoleniowca Biało-czerwonych.

Piątkowy rywal polskich szczypiornistów awans do Euro 2016 uzyskał poprzez zwycięstwo grupy trzeciej. Drużyna Trzech Koron zameldowała się na pierwszym miejscu, nie przegrywając żadnego spotkania. Punkt oddała jedynie w wyjazdowym meczu ze Słowenią, remisując 28:28.

Jak do tej pory Szwecja aż czterokrotnie zwyciężała na mistrzostwach Europy (1994, 1998, 2000, 2002). Dwa lata temu w zawodach rozgrywanych w Danii zajęła siódmą lokatę i na pewno będzie chciała utrzymać tą pozycję.

Największą gwiazdą reprezentacji Trzech Koron jest Tobias Karlsson. Zawodnik SG Flensburg-Handewitt, z którym w 2014 roku wygrał Ligę Mistrzów jest nie tylko podoporą szwedzkiej defensywy ale także kapitanem drużyny narodowym. Ważnym ogniwem zespołu, z którym w piątek zmierzą się Polacy, jest także Mattias Andersson. 37- letni bramkarz skandynawskiej drużyny jest jak wino – im starszy tym lepszy. Przez wielu uważany za jednego z najlepszych golkiperów na świecie. Jego dyspozycja dnia może przesądzić o zwycięstwie zespołu.

W szwedzkiej ekipie warto też zwrócić uwagę na młodych zawodników. Lukas Nilsson, Viktor Ostlund czy Jesper Konradsson to gracze, którzy już w niedalekiej przyszłości mogą stanowić o sile czołowych europejskich klubów.

Reprezentację Trzech Koron prowadzi duet trenerów: Staffan Olsson oraz Ola Lindgren. Dwójka byłych graczy ma za sobą bardzo udane kariery sportowe. Wielokrotnie stawali na podium imprez mistrzowskich, zdobywając złote medale mistrzostw świata oraz Europy. Do tego aż trzykrotnie wywalczyli drugie miejsce na Igrzyskach Olimpijskich (1992, 1996, 2000). Przygodę na ławce trenerskiej zaczęli w 2008 roku, aby cztery lata później w Londynie odnieść pierwszy sukces.

Na co dzień Ola Lindgren prowadzi IFK Kristianstad, natomiast Steffan Olsson jest asystentem trenera w zespole mistrza Francji – PSG Handball.

Polacy na pewno będą chcieli zrehabilitować się za porażkę z reprezentacją Chorwacji, która wyeliminowała ich z gry o medale. Natomiast Szwedzi powalczą na pewno o siódmą pozycję i o prestiżowe zwycięstwo z gospodarzami turnieju.

Like this Article? Share it!