Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

Startuje profesjonalna PGNiG Superliga, z nowym regulaminem i zasadami gry

Już w najbliższy weekend wystartuje zrewolucjonizowana PGNiG Superliga. Pierwsze spotkania zostaną rozegrane w piątek 9 września. Dzień później, w gdańskiej ERGO Arenie, w specjalnym Meczu Otwarcia, Wybrzeże Gdańsk będzie podejmować Vive Tauron Kielce.

Rozgrywki zostały podzielone na dwie grupy – pomarańczową i granatową. Każda będzie się składać z siedmiu zespołów. Aby otrzymać licencję na występ w rozgrywkach, trzeba było spełniać kryteria: sportowe, prawne, finansowe i infrastrukturalne.

– To jest nowy rozdział w prawie stuletniej historii piłki ręcznej w Polsce. Wierzymy, że profesjonalizacja ligi podniesie jej poziom. Pod względem sportowym już jest całkiem nieźle, teraz przyszedł czas na organizację rozgrywek i zarządzanie w klubach – mówi prezes PGNiG Superligi Łukasz Gontarek.

Zostaje utrzymany system gry każdy z każdym. Zwycięzca spotkania otrzyma 2 punkty, ale jeżeli wygrał z zespołem ze swojej grupy, dostanie jeden punkt dodatkowy. Jeżeli w regulaminowym czasie obie drużyny zdobędą taką samą liczbę bramek, potrzebna będzie dogrywka 2×5 minut. Jeżeli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zespoły przystąpią do serii rzutów karnych. Drużyna, która w regulaminowym czasie remisowała, ale po dogrywce przegrała i tak otrzyma jeden punkt za to spotkanie.

Po rundzie zasadniczej rozegrana zostanie runda finałowa, do której awansują trzy najlepsze drużyny z obu grup. O czwarty bilet do ćwierćfinałów powalczą zespoły z czwartego i piątego miejsca, w dodatkowym, barażowym dwumeczu.

Poszczególne rundy fazy pucharowej również będą składać się z dwóch spotkań. Drużyna, która po rundzie zasadniczej zajmowała niższą lokatę, będzie gospodarzem pierwszego spotkania. Mecze finałowe zaplanowane są na drugą połowę maja.

superliga-schemat-rozgrywek

Like this Article? Share it!