Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

Podsumowanie PGNiG Summer Superligi – Płock 2017

Już czwarty rok z rzędu płocka starówka zamieniła się w arenę zmagań najlepszych polskich zespołów piłki ręcznej plażowej. W dniach 30 lipca -2 czerwca do rywalizacji przystąpiły drużyny z Polski,  Holandii, Węgier, Hiszpanii i… Algierii.

Płock podbiły już po raz kolejny zawodniczki holenderskiego Westsite Amsterdam, triumfujące w kategorii kobiet. Wśród mężczyzn zwyciężyli ponownie miejscowi z BHT Auto Forum Petra Płock.

Imprezę już tradycyjnie poprzedził odbywający się w piątek PGNiG Summer Camp dla dzieci, które pod czujnym okiem trenerów z BHT Auto Forum Petry Płock mogły uczyć się podstaw piłki ręcznej plażowej. Po zakończeniu zajęć dla najmłodszych na boisku pojawiły się drużyny złożone z byłych zawodników Wisły Płock i przyjaciół Płocka, którzy zmierzyli się ze sobą w meczu pokazowym. Po raz pierwszy na piasku swoich sił próbowali między innymi Adam Wiśniewski, Marcin Wichary, Adam Twardo czy Andrzej Marszałek.

Turniej PGNiG Summer Superliga zainaugurowano w piątek o 21.00, kiedy to przy sztucznym świetle na boisko wybiegli zawodnicy BHT Auto Forum Petry Płock i ASBBA z Algierii. Mimo małych problemów w pierwszym secie, to gospodarze cieszyli się pewną wygraną i pierwszymi dwoma punktami w zawodach, które zakończyli na pierwszym miejscu. W finale po raz kolejny zmierzyli się z zespołem BHT Gru Juko Piotrków Trybunalski, wygrywając tym razem 2:0.

O pierwsze miejsce w kategorii kobiet walczyły natomiast w Płocku zawodniczki z Westsite, których wyższość musiały uznać Pyrki z Poznania. Trzecie miejsce zajęły BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie, które pokonały BHT Gru Juko Piotrków Trybunalski. W kategorii mężczyzn trzecie miejsce rozstrzygnęło się w węgiersko-holenderskim pojedynku, który zakończył się zwycięstwem Salgotarjani Strandepitok nad TSHV Camelot.

W Płocku pojawiły się nie tylko międzynarodowe zespoły, ale organizatorzy zaprosili również zagranicznych sędziów i delegatów. Weekend w mieście z tumskim wzgórzem spędziły pary sędziów ze Słowenii i Hiszpanii oraz delegaci z półwyspu Iberyjskiego i Włoch. – Zależało nam na tworzeniu międzynarodowej marki, pokazaniu naszego turnieju na większą skalę. Stąd pomysł, żeby oprócz zagranicznych drużyn przyciągnąć do Płocka także międzynarodową obsadę sędziowską – mówi Jakub Malinowski, prezes Fundacji Modern Sport.

– To już czwarta edycja naszego turnieju w Płocku i ciągle chcemy podnosić jego poziom i zwiększać liczbę europejskich drużyn, które do nas przyjeżdżają. W tym roku jednak wyszliśmy poza nasz kontynent, ponieważ zgłosiła się do nas drużyna z Algierii. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i za rok zobaczymy więcej ekip spoza Europy – dodaje.

– Płocki turniej oglądać można było w internecie. Było to coś niesamowitego, praktycznie po tym od razu podjęliśmy decyzję, że chcemy tu przyjechać i zagrać. Nie zawiedliśmy się, był to świetny event i mamy nadzieję wrócić tu za rok – mówi przedstawiciel algierskiego ASBBA, Amara Zine Elabidine. Zadowolenia z zawodów nie ukrywali także słoweńscy sędziowie.

– Spędziliśmy w Płocku świetny weekend. To miejsce, dwa boiska w samym centrum miasta to wspaniała sceneria do rozgrywania takich zawodów. W naszym odczuciu turniej w Płocku to najlepszy event, na jakim do tej pory byliśmy i cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią – mówi Janez Peskar.

Sponsorem tytularnym PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Organizatorami turnieju w Płocku była Fundacja Modern Sport, Związek Piłki Ręcznej w Polsce i BHT Auto Forum Petra Płock. Gospodarzem turnieju było miasto Płock, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Sponsorami wydarzenia byli: Auto Forum, Solumus oraz Orlen. Imprezę wspierali Staropolanka, Red Bull, Ziaja, Petrotel i Ramirent. Partnerem medialnym PGNiG Summer Superligi są Onet, Przegląd Sportowy i Radio Jedynka.

Klasyfikacja końcowa kobiet
1. Westsite Amsetrdam
2. BHT Pyrki Poznań
3. BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie
4. BHT Gru Juko Piotrków Trybunalski
5. Red Hot Czili Buk
6. Warszawa Skład
7. BHT SPR ROKiS Radzymin
8. KS AP Poznań
9. Hiekka Hauskaa U19 (NED)
10. Juniorki Piotrcovia

Klasyfikacja końcowa mężczyzn
1. BHT Auto Forum Petra Płock
2. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
3. Salgótarjáni Strandépítők BHC (HUN)
4. TSHV Camelot (NED)
5. BHT Auto Forum Petra Płock II
6. Hiekka Hauskaa (NED)
7. Rayito Salinero Torrevieja (ESP)
8. ASBBA (ALG)
9. MKS SiR Grudziądz
10. BHT Copacabana

Nagrody indywidualne – kobiety:
Lewoskrzydłowa – Alicja Ślęzak: BHT Pyrki Poznań
Kołowa – Marta Dobrołowicz: BHT Pyrki Poznań
Prawoskrzydłowa – Ewa Nowicka: BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie
Bramkarka – Magdalena Słota: BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie
Wlotek – Krista Mol: Westsite Amsetrdam
Obrońca – Rianne Mol: Westsite Amsetrdam
MVP – Danielle Rozing: Westsite Amsetrdam

Nagrody indywidualne – mężczyźni:
Lewoskrzydłowy – Denes Mate: Salgótarjáni Strandépítők BHC (HUN)
Kołowy – David de Witt: THSV: Camelot
Prawoskrzydłowy – Bartosz Wojdak: BHT Auto Forum Petra Płock
Bramkarz – Łukasz Zakreta: BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
Wlotek – Wojtek Lipiński: BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
Obrońca – Łukasz Niedzielak: BHT Auto Forum Petra Płock
MVP – Miłosz Rupp: BHT Auto Forum Petra Płock

Like this Article? Share it!