Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

ZPRP pokazał logotyp 100-lecia piłki ręcznej w Polsce

W przyszłym roku mija równo 100-lat od momentu, kiedy piłka ręczna miała swoją pierwszą odsłonę na ziemiach polskich. Wydarzyło się to w miejscowości granicznej pomiędzy Prusami a Imperium Rosyjskim, w Szczypiornie k. Kalisza.

To właśnie tam, w koszarach i barakach garnizonu, za drutami kolczastymi obozu jenieckiego, polscy legioniści rozgrywali pierwsze, historyczne mecze piłki ręcznej.  Stąd polska nazwa dyscypliny – „szczypiorniak”.  Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy z faktu, że tworzy podwaliny jednej z najpopularniejszej obecnie gier zespołowych w Polsce.

W roku 2018 od tamtych wydarzeń minie dokładnie 100 lat! – W tym wyjątkowym czasie mamy powody do dumy i radości. To nasze wspólne święto i w równym stopniu dotyczy ono zarówno najmłodszych pasjonatów szczypiorniaka, jak i tych, którzy na przestrzeni lat naszą historię tworzyli. W nowe stulecie wkraczamy ze specjalnie na tę okazję przygotowanym logotypem, przypominającym o najważniejszych momentach naszej wiekowej historii. Jesteśmy wielką Rodziną polskiej piłki ręcznej, a przed nami wspaniały Jubileusz! – mówi prezes Związku Płki Ręcznej w Polsce, Andrzej Kraśnicki.

Przypomnijmy, że ZPRP zorganizuje finały Mistrzostw Świata Kobiet U-18 w Kielcach, w 2018 roku oraz razem ze Szwecją, finałowy turniej Mistrzostw Świata Mężczyzn, które  odbędą się w roku 2023. Warto dodać, że w ostatnich latach polska piłka ręczna przeszła dynamiczny rozwój. Powstawały nowe organizacje i kluby, zwiększała się rzesza jej sympatyków, które zaowocowały sukcesami reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata oraz – w przypadku piłki klubowej – tytułem Mistrzów Europy dla Vive Tauron Kielce.

Niewątpliwie zwieńczeniem tego okresu był perfekcyjnie zorganizowany przez nasz kraj turniej finałowy Mistrzostw Europy Mężczyzn w roku 2016, który przez kibiców i ekspertów uznany został za „najlepsze EURO” w historii tej dyscypliny.

Like this Article? Share it!