Dwie przegrane i wygrana w towarzyskim turnieju w Hiszpanii

Biało-czerwoni dostali porządną lekcję handballa podczas Memoriału Domingo Barcenasa, który w dniach 5-7 stycznia odbył się w hiszpańskiej Pontevedrze. Podopieczni Piotra Przybeckiego rozczarowali już w pierwszym swym występie, przeciwko Argentynie, z którą przegrali po raz pierwszy w historii. Nasz szkoleniowiec posłał na parkiet kilku graczy, którzy mieli mniej okazji do zaprezentowania się wcześniej i być może dlatego był to najsłabszy mecz naszej reprezentacji za jego kadencji.

Zawody numer dwa mogły wnieść trochę optymizmu. Spotkanie z Białorusią nasz zespół zaczął nie najlepiej, ale potrafił odwrócić jego losy, zagrał dobrą drugą połowę i minimalnie wygrał. Nasi zawodnicy zdecydowanie poprawili grę w obronie i z minuty na minutę poprawiali swoją skuteczność. Nawet ta wygrana nie dała zbyt wiele. Polska uplasowała się ostatecznie na czwartym miejscu w tym turnieju.

Zupełnie odwrotny przebieg miało starcie z gospodarzami imprezy. Polacy zagrali najlepsze 25 minut w ciągu trzech dni, lecz po zmianie stron byli już tylko tłem dla świetnie dysponowanych Hiszpanów. – Druga Połowa? Bez komentarza – mówił po końcowym gwizdku jeden z jaśniejszych punktów w naszych szeregach, Arkadiusz Moryto.

Przed kadrą narodową sądne dni. Z Hiszpanii uda się ona bezpośrednio do Portugalii, gdzie w dniach 11-13 stycznia walczyć będzie w prekwalifikacjach Mistrzostw Świata 2019, z Kosowem, Cyprem i Portugalią. – Nie jedziemy tam już po nauki, ale po zwycięstwo – dosadnie określił cel wyprawy Piotr Chrapkowski.

Memoriał z kompletem zwycięstw wygrali Hiszpanie, którzy wyprzedzili Białoruś i Argentynę.

7 stycznia: Hiszpania – Polska 37:22 (17:12)

Hiszpania: Perez de Vargas 2, Corrales –  Gurbindo 6, Fernandez 3, Rivera 2, Entrerrios 2, A. Dujshebaev 1, Sarmiento, Aginagalde 3, Canellas 5, Morros, Guardiola, Goni, Sole 2, Balaguer 4, Figueras 4, D. Dujshebaev 3.

Polska: Morawski, Wyszomirski, Szmal – Daćko, Makowiejew, Krajewski 3, Walczak, Nogowski, Genda, Syprzak 2, Moryto 5, M. Gębala 1, Przybylski 2, Gierak 1, Krieger 2, T. Gębala 4, Chrapkowski 2.

6 stycznia: Polska – Białoruś 28:27 (14:15)

Polska: Wyszomirski, Morawski, Szmal – Moryto 5, Krajewski 3, Paczkowski 2, Genda, Walczak 2, Chrapkowski, T. Gębala 8, Gierak, Nogowski 2, Daćko, Daszek 2, M. Gębala 1, Krieger 2, Makowiejew, Syprzak 1.

Białoruś: Saldatsenka, Matskevich, Padasinau – Kulesh 5, Babichev 1, Pukhouski, Rutenka, Gayduchenko 2, Shylovich 3, Yurinok 3, Baranau 4, Karvatski 5, Padshybaulau, Karalek 3, Tsitou, Bokhan, Harbuz 1.

5 stycznia: Argentyna – Polska 29:24 (13:13)

Argentyna: Maciel 1, Schulz – Fernandez 7, D. Simonet 5, F. Pizarro 4, Souto 4, Bonanno 3, Crivelli 3, P. Simonet 1, Vainstein 1, Carou, Carro, Fischer, Moscariello Parker, Vieyra.

Polska: Wyszomirski, Morawski – Moryto 6, Krajewski 4, Paczkowski 4, Genda 2, Przybylski 2, Walczak 2, Chrapkowski 1, T. Gębala 1, Gierak 1, Nogowski 1, Daćko, Daszek, M. Gębala, Krieger, Makowiejew, Syprzak.