Piłka ręczna | Kocham Ręczną – PGNiG

Polacy nie zagrają na Mistrzostwach Świata 2019

Biało-czerwoni na prekwalifikacyjny turniej do Portugalii jechali w zasadzie po jedno kluczowe zwycięstwo, które dałoby im przepustkę do fazy barażowej Mistrzostw Świata 2019 w Niemczech i Danii. Układ imprezy zaplanowano tak, aby zbudować odpowiedni suspens i starcie dwóch pretendentów do awansu odbyło na zakończenie trzydniówki w Povoa de Varzim.

Polacy i Portugalczycy mieli wcześniej swobodnie rozprawić się z Kosowem i Cyprem, a tak naprawdę rozgrzać się przed tym decydującym starciem. Tak też się stało, choć podopieczni Piotra Przybeckiego strasznie męczyli się w inauguracyjnym spotkaniu, i z Kosowem zaskoczyli dopiero w drugiej połowie spotkania. Przebieżka z pół-amatorską drużyną ze wschodniej części Morza Śródziemnego i prawie pół setki bramek nawrzucanych rywalowi skłaniało do lekkiego optymizmu.

W niedzielę stanęły naprzeciw siebie dwie drużyny o bardzo zbliżonym potencjale sportowym, co potwierdziło się na parkiecie. Pierwszą odsłonę dwoma trafieniami wygrali gospodarze, lecz po zmianie stron bardzo szybko oddali prowadzenie. Wydawało się, że nasz zespół wszedł na właściwe obroty i przejmuje kontrolę.

Przełomowym momentem zawodów była 50 minuta, w której nasi reprezentanci mogli odskoczyć na trzy bramki. Tymczasem fatalnie w sytuacji sam na sam zachował się grający całkiem niezły mecz Łukasz Gierak, a chwilę później fatalny błąd popełnił Tomasz Gębala, piłkę przechwycił Gilberto Duarte i doprowadził do remisu.

Przez następne 6 minut siatka trzepotała już tylko po rzutach Portugalczyków. Na domiar złego, z rzutu karnego Kamil Syprzak obił tylko słupek i dwubramkowa przewaga gospodarzy ani drgnęła. Mimo ogromnej determinacji w końcówce i kolejnego wyrównania, losów meczu nie udało się już odwrócić. Rezultat nierozstrzygnięty wypromował do czerwcowych gier o mundial naszych rywali. Wszystko przez lepszy o jedną bramkę (72-71) bilans trafień z całego turnieju.

Prekwalifikacje MŚ 2019, Povoa de Varzim, 12-14 stycznia 2018, Grupa 4:

14 stycznia:

Portugalia – Polska 27:27 (15:13)

Portugalia: Candeias, Figueira – Salina, Baptista, Barros, Branquinho 2, Cavalcanti, Duarte 6, Ferraz 1, Borges 4, Magalhaes, Martins 2, Portela 6, Rocha, Soares 3, Rui Silva 3.

Polska: Wyszomirski, Morawski, Szmal – Krajewski 2, Nogowski, T. Gębala 6, Genda, Chrapkowski 4, Gierak 3, Przybylski 5, Krieger 1, Moryto 3 (2), Daszek 1, M. Gębala, Syprzak 2 (1), Walczak.


13 stycznia:

Polska –  Cypr 46:13 (23:8)

Polska: Morawski, Wyszomirski – Makowiejew, Krajewski 4, Walczak 3, Nogowski 7, Genda 7, Moryto 4, M.Gębala 2, Gierak 4, Krieger 2, T.Gębala 3, Chrapkowski, Przybylski 1, Daćko 1, Daszek 8.

Cypr: Nungovitch, Kaili – Trimithiotis 1. Tisvikos 1, Chadjiseteriou, Sophocleous 1, Paraskeva 1, Demostenous 1, J. Argyrou 4, Stylianou, Leontiou, Fotiou, Prountzos 4, Sofokleous,  Ch. Argyrou, Mina.

Portugalia – Kosowo 36:22


12 stycznia:

Polska – Kosowo 30:19 (13:12)

POLSKA: Wyszomirski, Morawski – Makowiejew 1, Krajewski, Walczak, Nogowski 3, Genda 2, Syprzak 4, Moryto 10, M. Gębala, Przybylski 5, Paczkowski 1, Gierak 1, Krieger, T. Gębala 2, Chrapkowski 1.

KOSOWO: Gerbeschi, Berisha – Abdullahi, Ahmeti, Beshiri, Dedaj, Hohxa, Jupa, Krasniqi, Quni, Ramosaj, Dre. Tahirukaj, Dri. Tahirukaj, Terziqi, Xhafolli, Zherka.

Sędziowali: Frieser – Kavulić (Czechy).

Portugalia – Cypr 47:16 (22:07)

fot. Grzegorz Trzpil /zprp.pl

Like this Article? Share it!